Karty produktowe

Znaki drogowe zakazu

Znaki drogowe zakazu – okrągły kształt, czerwona obwódka, najczęściej białe wnętrze oraz symbol w kolorze czarnym. Są to jedne z najważniejszych oznaczeń drogowych na jezdniach wszelkiego rodzaju i wszyscy kierowcy, rowerzyści oraz piesi powinni się do nich stosować.

Wśród znaków drogowych zakazu znajdziemy między innymi:

zakaz zatrzymywania się
zakaz skrętu w prawo lub lewo
zakaz wjazdu
zakaz wjazdu konkretnym pojazdom
zakaz wyprzedzania
zakaz przekraczania konkretnej prędkości
Oraz wiele innych.

Znaki drogowe zakazu pomagają w zaprowadzeniu porządku na drodze, chronią zarówno kierowców, jak i same drogi przed uszkodzeniami, wypadkami, kolizjami i nieprzewidzianymi zdarzeniami. To dzięki nim kierowcy wiedzą, gdzie nie mogą wjeżdżać, jakiej prędkości przekraczać lub gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Do znaków zakazu zalicza się też najważniejszy znak drogowy, charakterystyczny kształtem oraz ogólnym wyglądem. Znak STOP, który na ciemnych trasach bywa nawet podświetlany. Jego wygląd zewnętrzny jest na tyle charakterystyczny, że każdy może zobaczyć go z daleka. Do tego znaku powinien zastosować się każdy uczestnik ruchu. Niejednokrotnie zapobiegł on niebezpiecznym zdarzeniom na drogach.

Znaki drogowe zakazu, tak samo jak inne typy znaków drogowych, powinny być ustawione wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Zarządcy dróg muszą pamiętać, że brak takiego znaku choćby w jednym miejscu może mieć poważne konsekwencje. Także kierowcy powinni pamiętać o tym, iż znaki zakazu mówią jasno i wyraźnie, że czegoś nie wolno robić.

Podróżując po drogach miejskich lub krajowych, wielokrotnie spotykamy znaki zakazu. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że widząc taki znak powinien stosować się do zaleceń, jakie przedstawia. Znaki drogowe zakazu mają za zadanie utrzymywać porządek na drogach, zapobiegać nadmiernym prędkościom, wyprzedzaniu w niedozwolonych miejscach, upłynniają również ruch w mieście, mówiąc, gdzie należy zachować szczególną ostrożność, gdzie nie wolno wjeżdżać i tak dalej. Bez tych znaków ruch byłby zakłócony, a na drogach zapanowałby chaos.

Zapraszamy
do współpracy