Karty produktowe

Znaki drogowe uzupełniające

Znaki drogowe uzupełniające nie zaliczają się do standardowego oznakowania dróg i nie spotykamy ich tak często. Mimo to są to elementy, bez których ruch na drogach mógłby być w znacznym stopniu zakłócony. To właśnie one często informują nas o granicach państw, wjeżdżaniu do nowego województwa czy objazdach.

Wśród znaków drogowych uzupełniających znajdziemy sporo modeli. Różnią się one wyglądem, treścią i kolorystyką. W zakresie ruchu drogowego stanowią, jak sama nazwa wskazuje, uzupełnienie, jednak na wielu obszarach ich obecność jest niezbędna.

W ofercie znaków drogowych uzupełniających znajdziemy między innymi:

oznakowanie, dotyczące przejść granicznych
oznakowanie wyjazdu z gminy lub województwa
tablice z nazwami rzek
informację o objazdach
informację o wyłączeniu drogi z ruchu
informacje o pasach drogowych dla pojazdów uprzywilejowany
Wymienione powyżej znaki to tylko niektóre, zaliczające się do grupy oznakowania drogowego uzupełniającego. Są to wszystkie elementy dodatkowe, istotne dla prawidłowego działania ruchu drogowego, a jednak niewchodzące w skład typowych znaków zakazu czy nakazu. Tego typu oznakowanie widujemy powszechnie, podróżując po kraju oraz poza jego granicami. Stanowią w większości treści informacyjne, które ułatwiają podróż.

Znaki drogowe uzupełniające możemy spotkać na jezdni każdego typu. W zależności od rodzaju i treści danego znaku pojawiają się one na drogach gminnych, powiatowych czy krajowych. Spotykamy je przy mniejszych i większych rzekach oraz tam, gdzie z różnych powodów następuje objazd do danej miejscowości lub droga została wyłączona z ruchu.

Na jezdniach zdarzają się różne, nieprzewidziane sytuacje. Znaki drogowe uzupełniające stanowią pomoc dla oznakowania standardowego, zapewniając kierowcom dodatkowe informacje o stanie i wytrzymałości jezdni, kierunkach, w jakich prowadzą pasy drogowe oraz wiele innych. Być może tego typu znaki nie rzucają się w oczy tak bardzo, jak inne i często kierowcy zwracają na nie mniejszą uwagę, jednak usytuowane przy drogach, pełnią równie ważną funkcję, dlatego zawsze należy się liczyć z ich obecnością.

Znaki drogowe uzupełniające to znaki o różnej treści, która powinna być znana każdej osobie kierującej. To właśnie tego typu oznakowanie wraz ze wszystkimi innymi elementami ruchu drogowego stanowi podstawę porządku na jezdniach dowolnego rodzaju. Zarządcy dróg doskonale wiedzą, gdzie takie znaki powinny się znaleźć i ustawiają je, gdy zajdzie taka potrzeba. Niektóre z nich pozostają w danym miejscu na stałe, inne stawiane są tylko w określonych przypadkach.

Zapraszamy
do współpracy