Karty produktowe

Znaki aktywne

Znaki aktywne ustawiane są zazwyczaj w miejscach szczególnie niebezpiecznych lub takich, w których należy zwrócić szczególną uwagę na określone elementy na drodze. Większość oznakowań aktywnych zasilana jest energią elektryczną, pochodzącą ze specjalnych systemów energetycznych lub, w niektórych przypadkach, z wykorzystania energii słonecznej.

Na polskich drogach znaki aktywne spotykamy dość często, zarówno na drogach miejskich (w większości w dużych miastach), jak i drogach krajowych. Wśród takiego oznakowania znajdziemy między innymi:

znak z wyświetlaczem dynamicznej prędkości pojazdu
aktywne tablice informacyjne
strzały ostrzegawcze
strzały świetlne na pojazd z systemem samopionującym
aktywne znaki nakazu
aktywny, podświetlany znak stopu
Obecność znaków aktywnych na polskich drogach pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa oraz uniknięcia wielu kolizji i wypadków. Znaki podświetlane stawia się w miejscach robót drogowych, zmian organizacji ruchu, jak również tam, gdzie zalecane jest zmniejszenie prędkości.

Większość nowoczesnych znaków aktywnych posiada już oświetlenie LED, które pobiera mniejszą ilość prądu. Dzięki zastosowaniu takich żarówek, znaki można wykorzystywać przez dłuższy czas. Wśród tego typu oznakowań znajdziemy stałe (głównie znaki ostrzegawcze przy wysepkach, znaki z wyświetlaczem prędkości oraz znaki stopu) oraz okresowe (montowane na czas robót drogowych lub zmiany organizacji ruchu).

W kategorii znaki aktywne, oprócz samego oznakowania znajdziemy również systemy zasilania oraz znaki podświetlane. Większość elementów oznakowania aktywnego posiada specjalnie przystosowane akumulatory, umożliwiające działanie znaku przez 24 godziny na dobę, gdy jest to konieczne.

Nowoczesne znaki aktywne wykorzystują znacznie mniej energii, dzięki czemu wykorzystywane są znacznie częściej, poprawiając tym samym bezpieczeństwo na drogach. Kierowcy samochodu większą uwagę przywiązują do znaków podświetlonych, które są bardziej widoczne, co daje wiele korzyści zwłaszcza podczas jazdy w nocy.

Zapraszamy
do współpracy