Karty produktowe

Oznakowanie pionowe

Oznakowanie pionowe montowane jest do podłoża za pomocą specjalnie przygotowanych systemów montażowych, których zadaniem jest utrzymanie znaków w pozycji. Konstrukcja powinna być solidna i dokładna, aby znaki nie zostały wykrzywione lub zniszczone pod wpływem silnego wiatru.

Oznakowanie na drogach jest bardzo istotną częścią ruchu drogowego. Poruszając się po jezdni, widujemy wiele znaków poziomych, jednak to oznakowanie pionowe jest najbardziej widoczne i często również najważniejsze. Znaki pionowe dostępne są w rodzajach, określonych przepisami ruchu drogowego. Jednak do typów takiego oznakowania zaliczają się również kierunkowskazy, oznaczenia wysepek, różnego rodzaju znaki informujące o zmianach w zakresie kierunku lub sposobu ruchu oraz wiele innych.

Oznakowanie pionowe to jedno z najczęściej spotykanych na drogach. To właśnie takie znaki widzimy jako pierwsze, wpatrując się w drogę przed sobą. Pełnią one bardzo ważna rolę i stanowią w pewnym sensie główne wyposażenie jezdni. Razem ze znakami poziomymi składają się na dobrą organizację ruchu na każdego rodzaju drogach.

Ustawienie oznakowania pionowego powinno być zawsze starannie przemyślane. Każdy znak musi stać w miejscu dozwolonym, także przepisami ruchu drogowego. Dzięki znakom kierowcy wiedzą, kto ma pierwszeństwo w danym miejscu, gdzie trzeba się zatrzymać lub w którym kierunku jechać. Najczęściej to właśnie oznakowanie pionowe zaznacza drogi jednokierunkowe, informuje o robotach drogowych, zniszczonej jezdni czy zmianach w zakresie ruchu pojazdów. Pozwala kierowcom dowiedzieć się, kiedy trzeba zwolnić, gdzie zaczyna się teren zabudowany lub gdzie mogą bawić się dzieci.

Oznakowanie pionowe jest niezbędne na drogach na całym świecie. Istnieje kilka najważniejszych znaków pionowych, tych, które regulują ruch, są jednak również takie, których obecność uzasadniona jest nie tylko zasadami bezpieczeństwa drogowego, ale na przykład bliskością danej miejscowości lub szlaku turystycznego. Wydawać nam się może, że znaków jest za dużo, że czasem nie są potrzebne, jednak bez nich na drodze z pewnością zapanowałby chaos.

Zapraszamy
do współpracy