Znaki drogowe to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Choć wydaje się, że każdy kierowca zna je doskonale, to jednak wśród ponad 350 znaków obowiązujących w Polsce, są takie, które mogą sprawić trudność nawet doświadczonym użytkownikom dróg. W tym artykule przyjrzymy się najtrudniejszym znakom drogowym, których znaczenie warto znać, aby czuć się pewnie za kierownicą.
Rzadko spotykane znaki ostrzegawcze
Znaki ostrzegawcze, oznaczone literą A, informują kierowców o miejscach, w których mogą wystąpić niebezpieczeństwa. Choć większość z nich jest powszechnie znana, jak choćby znak A-7 “ustąp pierwszeństwa”, to są też takie, które spotykamy bardzo rzadko. Przykładem może być znak A-13 “ruchomy most”, ostrzegający o wjeździe na most zwodzony lub obrotowy. Takich mostów w Polsce jest niewiele, stąd też rzadkość występowania tego znaku.
Innym nietypowym znakiem ostrzegawczym jest A-34 “nabrzeże lub brzeg rzeki”. Stosuje się go na odcinkach dróg biegnących w pobliżu zbiorników wodnych, gdy odległość od brzegu do krawędzi jezdni jest mniejsza niż 10 metrów. Znak ten powinien uczulić kierowcę na zachowanie szczególnej ostrożności.
Warto też wspomnieć o znaku A-30 “inne niebezpieczeństwo”, który ostrzega o niebezpieczeństwach innych niż określone pozostałymi znakami ostrzegawczymi. Pod znakiem umieszcza się tabliczkę precyzującą rodzaj zagrożenia, np. “strefa podmuchów wiatru”.
Zapomniane znaki zakazu
Znaki zakazu, oznaczone literą B, wyrażają zakaz wjazdu pojazdów danego rodzaju. Choć większość kierowców doskonale zna znak B-1 “zakaz ruchu w obu kierunkach” czy B-35 “zakaz postoju”, to są też takie, które powoli odchodzą w zapomnienie. Przykładem może być znak B-10 oznaczający zakaz wjazdu motorowerów. Kiedyś często spotykany, dziś, w dobie skuterów i motocykli, wykorzystywany jest coraz rzadziej.
Kolejnym niszowym znakiem zakazu jest B-12, zakazujący ruchu na jezdni wózków ręcznych. Choć pieszy ciągnący lub pchający taki wózek powinien korzystać z chodnika lub pobocza, to w niektórych sytuacjach dopuszcza się ich ruch po jezdni. Znak B-12 jednoznacznie to zabrania.
Znak | Opis |
B-10 | Zakaz wjazdu motorowerów |
B-12 | Zakaz ruchu wózków ręcznych |
Nowe znaki na polskich drogach
Wraz z rozwojem infrastruktury drogowej i zmieniającymi się przepisami, na naszych drogach pojawiają się nowe znaki, z którymi część kierowców może mieć problem. Dobrym przykładem jest znak D-54 “strefa czystego transportu”, wprowadzony stosunkowo niedawno. Oznacza on wjazd do strefy, do której mogą wjeżdżać tylko pojazdy elektryczne, napędzane wodorem lub gazem ziemnym.
Innym nowym znakiem jest F-21 “miejsce do ładowania pojazdów elektrycznych”. Choć stacje ładowania samochodów elektrycznych stają się coraz powszechniejsze, to nie każdy kierowca wie, jak wygląda i co oznacza ten znak.
Podsumowanie
Choć wydawać by się mogło, że znaki drogowe to temat prosty i oczywisty, to jak widać, nawet doświadczeni kierowcy mogą natknąć się na oznaczenia, których znaczenie nie jest dla nich do końca jasne. Warto więc śledzić zmiany w przepisach i poznawać nowe znaki, aby czuć się pewnie na drodze.
Pamiętajmy też, że sama znajomość znaków to nie wszystko – równie ważne jest stosowanie się do nich i zachowanie ostrożności. Tylko w ten sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.
- Poznaj dokładnie znaczenie wszystkich znaków drogowych
- Zwracaj uwagę na nowe i rzadko spotykane oznaczenia
- Stosuj się do wskazań znaków i zachowuj ostrożność
- Śledź zmiany w przepisach ruchu drogowego
Znaki drogowe to drogowskazy prowadzące nas bezpiecznie do celu podróży. Szanujmy je i stosujmy się do nich, a jazda będzie prawdziwą przyjemnością.
Recent Comments