Blokada miejsca parkingowego – w jakiej sytuacji można postawić blokadę?

Blokada miejsca parkingowego jest świetnym sposobem na uniemożliwienie zajęcia opłacanego miejsca przez osobę do tego nieupoważnioną. Zwykle blokada taka występuje pod postacią stalowego słupka, który można otworzyć tylko za pomocą klucza. Jest to bardzo wygodne szczególnie wtedy, kiedy posiada się miejsce parkingowe w miejscu ogólnodostępnym, ale samo jego założenie musi być przeprowadzone legalnie.

Jak założyć blokadę miejsca parkingowego?

W momencie posiadania na własność terenu, na którym parkuje się swój samochód – takiego jak przestrzeń przydomowa, czy też parking własnego hotelu lub przedsiębiorstwa – postawienie czegoś takiego jak blokada miejsca parkingowego nie stanowi żadnego problemu. Należy zakupić atestowaną blokadę i zamontować ją w odpowiednim miejscu.

Problem robi się dopiero wtedy, jeżeli nie jest się właścicielem miejsca, na którym się parkuje – wtedy trzeba najpierw uzyskać zgodę, inaczej postawienie słupka bez jej uzyskania będzie skutkować mandatem w wysokości 500 zł oraz usunięciem blokady.

Jeżeli razem z mieszkaniem otrzymało się miejsce parkingowe, to żeby postawić tam blokadę należy zgłosić się z taką prośbą do Wspólnoty Mieszkaniowej. Zarządca wyda pozwolenie i na jego podstawie można dopiero rozpocząć montaż słupka.

Rodzaje blokad parkingowych:

  • Automatyczna blokada w postaci grubego słupka – dosyć droga, ale niezwykle kusząca alternatywa dla zwykłych, mechanicznych blokad. Słupek chowa się w podłożu po wciśnięciu pilota, dzięki czemu można nad nim przejechać.
  • Składana blokada – zapora na przykład w postaci słupka z ramionami, który zablokowany kłódką lub zamkiem skutecznie uniemożliwia wjazd. Można przejechać jedynie kiedy posiada się klucz dający możliwość złożenia blokady na płasko. Kliknij tutaj by sprawdzić naszą ofertę blokad parkingowych.
  • Odbojnice – blokada miejsca parkingowego na stałe – montowana na stałe poprzez przykręcenie do podłoża lub wmurowanie. Takiej blokady nie da się złożyć samodzielnie i służy do zablokowania możliwości parkowania na stałe.

W jakim celu stosujemy blokady parkingowe?

Blokada parkingowa jest doskonałym zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi na swojej przestrzeni do parkowania. Jest to jednak sposób dla właścicieli hoteli, czy też firm na zarezerwowanie płatnego miejsca dla gości lub dla osób niepełnosprawnych, aby uniemożliwić innym gościom bezprawne z nich skorzystanie.

Stawianie blokad parkingowych jest również niezwykle użyteczne w miejscach użyteczności publicznej, gdzie pracownicy nie byliby w stanie parkować swoich aut przed miejscem pracy gdyby nie postawione dla nich specjalne zapory, do których otrzymali klucze.