Tioman

Zakaz zatrzymywania - Znak B36

Grubość blachy: 
1.25
Grupa wielkości: 
Mini, Mały, Średni, Duży, Wielki
Typ folii: 
Nieodblaskowa, I, II, III generacja
Sposób montażu: 
Na uchwyty krawędziowe
Surowiec: 
Blacha stalowa, Blacha aluminiowa
Inne: 
Podkład znaku malowany proszkowo na RAL 7037
Podkategoria: 
  • Szczegóły

Zakaz zatrzymywania - znak B36 to jeden z najczęściej spotykanych na krawędziach jezdni znaków zakazu, który oznacza całkowite wyłączenie tego odcinka z możliwości zatrzymywania się. Informuje on, że w tym miejscu nie wolno zatrzymywać pojazdu, nawet na chwilę oraz obowiązuje przez całą dobę.

Z reguły ten znak drogowy dotyczy jezdni i chodnika, przy którym został ustawiony, ale jeśli taki znak znajduje się poza obszarem zabudowanym, nie wolno zatrzymywać się zarówno na jezdni, jak i na poboczu. Wyjątkiem od tej reguły są wyznaczone miejsca parkingowe.

Zakaz B36 najczęściej można spotkać w centrach miast, na osiedlach mieszkalnych oraz na innych obszarach zabudowanych. Stosowanie się do tego zakazu obowiązuje wszystkie pojazdy mechaniczne, kolumny piesze, a także wozy konne i rowery. W miejscach oznakowanych zakazem B36 mogą zatrzymywać się jedynie pojazdy uprzywilejowane, komunikacja miejska, jeśli wyznaczony jest przystanek oraz kierowcy samochodów, które uległy awarii.

Znak drogowy B36 może występować samodzielnie, ale także w połączeniu z dodatkowymi tabliczkami, które informują o szczegółowych przepisach obowiązujących na danym odcinku drogi. Są to oznaczenia typu T. Tabliczka T-26 oznacza, że zakaz obowiązuje tylko po stronie, gdzie ustawiony jest znak zakazu. T-26a to wskazówka, że jest to początek obowiązywania zakazu. Z kolei tabliczka T-26b oznacza, kontynuację zakazu, a T-26c jego odwołanie.