Słupki przy drodze – jaka jest ich rola?

Codziennie przemierzasz swoim samochodem bardzo dużo kilometrów. Przejechałeś ten nasz piękny kraj wzdłuż i w szerz. Zauważyłeś, że przy każdej drodze na stoją charakterystyczne słupki, jednakże nie zawracałeś sobie nimi głowy dopóki Twoje dociekliwe dziecko nie zapytało po co one są? Jednak aby odpowiedzieć na to pytanie najpierw sam musisz się tego dowiedzieć.  Postaramy się w kilku zdaniach wszystko Ci wyjaśnić.

Słupki drogowe, a dokładniej słupki prowadzące u-1a zwane również słupkami drogowymi kilometrażowymi są ustawione w odległości 100 metrów od siebie na każdej drodze utwardzonej lub asfaltowej. Przed wkopaniem są one długie na 150 centymetrów. Produkowane są z białego tworzywa i umieszczone są na nich dwa odblaski, biały i czerwony.

Najważniejsze jednak dla kierowcy są cyfry, które znajdują się na tych słupkach. Pierwsza liczba, która znajduje się na górze, jest numerem drogi, na której się aktualnie znajdujemy. Kolejna powie nam, na którym kilometrze tej drogi jesteśmy. Trzecia liczba da nam informację jaki jest setek metrów danego kilometra. Wszystkie te informacje będą Ci drogi kierowco potrzebne gdy podczas jazdy przydarzy Cie wypadek i będziesz potrzebował pomocy ratowników medycznych. Wzywając pomoc podasz wszystkie te dane, które mają na sobie słupki drogowe i dzięki temu służby ratownicze szybko Cie znajdą. Jeżeli wypadek zdarzył się w miejscu gdzie nie ma słupków to spróbujcie odczytać adres GPS z telefonu komórkowego lub podczas zgłaszania wypadku bardzo dokładnie opisać okolicę w której się znajdujecie.

Dokładnie określenie miejsca położenia na drodze nazywane jest pikietażem czyli inaczej kilometrażem lub kilometracją. Zasada jest taka, że podaje się je z dokładnością do jednego metra. Trzeba jednak wiedzieć, że to w naszym kraju słupki drogowe stoją co 100 metrów ale w innych krajach ta odległość między słupkami może być inna. Warto się tym zainteresować przed wyjazdem za granicę, gdyż taka informacja może się przydać.

Pikietaż występuje również na liniach kolejowych.  Mało który pasażer pociągu zwraca na nie uwagę. Określenia są napisane na słupkach ustawionych co 100 metrów. Często używa się w tym celu słupy trakcyjne lub latarnie, które stoją wzdłuż torów kolejowych. Zadaniem kilometraża linii kolejowych jest określenie ich długości.

Teraz już wiesz, że te wszystkie słupki przy drodze nie zostały postawione tam bez powodu. Umieszczono je tam dużo wcześniej niż nadeszła era powszechnych telefonów komórkowych i GPS by w sytuacjach trudnych wezwana pomoc mogła jak najszybciej dotrzeć z pomocą. Wiedzę o tym jak czytać takie słupki powinno się przekazywać dzieciom już w szkole podstawowej, ponieważ taka wiedza może okazać się przydatna w ich życiu.

Słupki przy drodze