Parking z całą pewnością można uznać za miejsce, w którym bez problemu można bezpiecznie zaparkować samochód. Istnieją bardzo zróżnicowane rodzaje parkingów. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić miejsca strzeżone oraz niestrzeżone, a także podziemne oraz naziemne. Inne popularne rodzaje parkingów to parking piętrowy, parking pod blokiem, a także parking przed centrum handlowym. Każdy z nich powinien być w odpowiedni sposób oznakowany.
Oznakowanie parkingów
Często znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego jest bardzo dużym wyzwaniem. Jest to szczególnie trudne w centrach dużych miast, a także w godzinach szczytu. Samochodów na ulicach jest coraz więcej, dlatego jest również trudniej o wolne miejsca parkingowe, których często nie przybywa. W ostatnich latach bardzo popularne stały się również płatne miejsca parkingowe, co oznacza, że za miejsce postojowe należy uiścić odpowiednią opłatę. Tego rodzaju rozwiązanie w szczególności dotyczy centrów dużych miast. Wszelkiego rodzaju miejsca postojowe oraz parkingi powinny być w odpowiedni sposób oznakowane, aby wiadomo było, że można na nich zaparkować swój pojazd. Oznakowanie parkingów może być zarówno poziome, jak i pionowe. Powinno to być zrobione w taki sposób, aby kierowca nie musiał się długo zastanawiać, czy parkuje na miejscu dozwolonym czy też nie. Dzięki temu na pewno nie zaskoczy go żaden mandat za niewłaściwe parkowanie.
Znaki wskazujące na parking
Znaki parkingowe, które wskazują na wolne miejsca postojowe występują w bardzo zróżnicowanych formach. Wśród nich najczęściej występuje znak w postaci białej litery P na niebieskim kwadratowym tle. Tego rodzaju znak może również zawierać inne istotne informacje. Przede wszystkim jest to istnienie opłaty za postój, strzeżenie miejsca, a także odpowiednie dostosowanie miejsca do możliwości osób niepełnosprawnych czy też informacja, że parking jest tylko i wyłącznie dla klientów jakiegoś konkretnego sklepu. Oznakowanie miejsc parkingowych może również występować w formie białego kwadratu, w którym będzie się znajdowała niebieska litera P. Warto wspomnieć, że strefy płatnego parkowania powinny być oznaczone zarówno znakami pionowymi, jak i znakami poziomymi. Jest to zgodne z odpowiednim rozporządzeniem.
Zakaz wjazdu pojazdów napędzanych gazem
Bardzo istotną kwestią jest również fakt, że na niektórych miejscach postojowych nie ma możliwości parkowania samochodów, które są zasilane gazem. Dotyczy to w szczególności parkingów o specjalnym zastosowaniu, a także wszystkich parkingów, które znajdują się pod ziemią.
W jaki sposób parkować?
Bardzo często znaki parkingowe określają nam również zalecany sposób parkowania, który odbywa się względem konkretnej krawędzi jezdni. Jest to również oznakowanie, że na danym miejscu nie powinny parkować samochody, których dopuszczalna całkowita masa przekracza trzy i pół tony. Wśród tego rodzaju znaków można wymienić następujące:
- znak T-30d, który oznacza parkowanie na chodniku w sposób prostopadły do krawężnika,
- znak T-30e, który oznacza parkowanie na chodniku w sposób skośny do krawężnika,
- znak T-30f, który oznacza parkowanie w sposób prostopadły do krawężnika na całej powierzchni jezdni,
- znak T30-g, który oznacza parkowanie w sposób skośny do krawężnika na całej powierzchni jezdni,
- znak T-30h, który oznacza parkowanie w sposób równoległy do krawężnika.