Leżący policjant

Próg zwalniający lub potocznie leżący policjant – ta prosta konstrukcja jest jedną z najpopularniejszych metod ograniczania nadmiernej prędkości pojazdów na polskich drogach. Zwykle wykonany on jest w formie wygarbienia, które położone na jezdni, wymusza zachowania ostrożnej prędkości. Jakie są przepisy dotyczące progów zwalniających? 

Progi zwalniające – gdzie można zamontować?

Leżący policjant może znaleźć się w miejscach, w których ze względu na bezpieczeństwo konieczne jest wymuszenie pewnego ograniczenia prędkości. Są to często tereny osiedli, okolice szkół i przedszkoli. Obecność pieszych a szczególnie dzieci, które nie zawsze zachowują ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnie, często wymusza pewne ograniczenia. Popularność progów zwalniających zaczęła wzrastać, kiedy okazało się, że jest to prosta metoda na zapobieganie wypadkom drogowym z udziałem pieszych. Kierowca, który widzi próg zwalniający musi zwolnić, chociażby po to, żeby nie uszkodzić swojego auta. Progi najczęściej wykonywane są z gumy, a żeby zachować odpowiednią widoczność, montowane są w kolorach różnych od kolorów jezdni. 

Progi zwalniające – przepisy

Wszelkie kwestie dotyczące montażu progów zwalniających reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Przed decyzją o montażu leżącego policjanta należy wziąć pod uwagę wszystkie kwestie prawne. Można je montować tylko na obszarze zabudowanym poza głównymi drogami. Nie mogą być one wyższe niż dziesięć centymetrów – ta wysokość w zupełności wystarczy do spowolnienia pojazdu i nie spowoduje jego uszkodzenia. Należy także pamiętać, że progów spowalniających nie można umieszczać na zakrętach ani bliżej niż czterdzieści metrów od skrzyżowania. Nie mogą one też występować samodzielnie. Konieczne jest ich prawidłowe oznakowanie. W tym celu powinno się użyć pionowego znaku A-11a, którego obecność nie jest wymagana jedynie na osiedlach mieszkalnych. 

Czy progi zwalniające mają jakieś wady?

Nie ulega wątpliwości, że obecność na jezdni progów zwalniających wpływa pozytywnie na ograniczenie prędkości. Kierowcy w obawie przed uszkodzeniem pojazdu unikają wysokich prędkości na zamkniętych osiedlach oraz w sąsiedztwie obiektów użyteczności publicznej, do których uczęszczają dzieci. Progi mogą jednak powodować pewne niedogodności, szczególnie dla kierowców samochodów o niskim podwoziu. Wystarczy jednak zwracać uwagę na znaki drogowe i nie rozpędzać się nadmiernie na terenach zabudowanych.

Progi zwalniające to stosunkowo prosty i skuteczny sposób na ograniczenie prędkości. Przed ich zamontowaniem należy dokładnie sprawdzić przepisy prawne oraz zapoznać się z ofertą producentów. Dobrze wybrać takich, którzy cieszą się renomą i doświadczeniem. Doskonałym przykładem jest tu firma Tioman, której szeroka oferta przyciąga nie tylko różnorodnością i solidnością wykonania, ale także konkurencyjnymi cenami. Kierując się zasadą – bezpieczeństwo przede wszystkim, nie bójmy się stosowania tych prostych i skutecznych konstrukcji.