Najważniejsze znaki drogowe

Najważniejsze znaki drogowe, czyli jakie? Zobacz nasze zestawienie znaków, które są najczęściej spotykane na polskich drogach!

D-1

Znak ten należy do grupy znaków informacyjnych i oznacza drogę z pierwszeństwem. Standardowo oznacza on pierwszeństwo drogi na skrzyżowaniu. Jest to bardzo ważny znak, a jego znajomość pozwala szybciej poruszać się po drodze.

 

D-3

Kolejny ze znaków, który należy do grupy informacyjnej. Oznacza on drogę jednokierunkową. Umieszczenie go na drodze przekłada się na jazdę pojazdów tylko w jednym kierunku. Połączenie go z innym znakiem może spowodować, że samochody jadą w jednym kierunku, a rowerzyści mogą jechać w obu kierunkach.

 

A-3

Znak ten należy do grupy znaków ostrzegawczych. Oznacza on niebezpieczne zakręty, które znajdują się w dalszej części trasy, z czego pierwszy skręt występuje w prawo. Na tabliczce znajdują się widoczne dwa zakręty i w rzeczywistości również występują dwa. Po spostrzeżeniu go należy spowolnić żeby bezpiecznie przejechać trasę.

 

A-7

Kolejny ze znaków ostrzegawczych, który jest bardzo ważny dla początkujących kierowców. Oznacza on ustąpienie pierwszeństwa. Mówiąc krótko, wymusza on na kierowcy zwolnienie i przepuszczenie samochodów, które poruszają się na drodze z pierwszeństwem.

 

A-8

Znak ten pokazuje, że zaraz wystąpi skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Samochody mają za zadanie poruszać się w sposób określony na znaku.

 

B-2

Znak ten oznacza zakaz wjazdu. Pojazdy nie mogą wjechać na daną drogę od strony umieszczenia tego znaku.

 

B-20

Jest to najbardziej popularny znak, czyli stop. Przede wszystkim należy przed znakiem zatrzymać pojazd, a także ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które poruszają się drodze z pierwszeństwem.

 

B-35

Znak ten oznacza zakaz postoju. Dotyczy on strony drogi, po której został umieszczony. Dotyczy on również pieszych i jeźdźców ale nie dotyczy pojazdów, które unieruchomione są ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego. 

 

B-36

Oznacza zakaz zatrzymywania się. Dotyczy on tych samych grup co znak B-36, który opisany jest powyżej.

 

D-51

Znak ten może się przydać wszystkim, którzy jeżdżą w dalekie trasy. Oznacza on występowanie fotoradaru. Na danym odcinku drogi może wystąpić samoczynna kontrola prędkości.