Tioman

Znak teren zabudowany D-42

Grubość blachy: 
1.25
Typ folii: 
Nieodblaskowa, I generacja, II generacja, III generacja
Sposób montażu: 
Na uchwyty montażowe
Surowiec: 
Blacha stalowa, Blacha aluminiowa
Inne: 
Podkład znaku malowany proszkowo na RAL 7037
Podkategoria: 
  • Szczegóły

Znak teren zabudowany (D-42) należy do kategorii znaków drogowych informacyjnych. Znak ten na prostokątnej tablicy - prezentuje szereg czarnych domków na białym tle. Taki znak przeważnie znajduje się przed każdą miejscowością. Przy tym znaku znajduje się zazwyczaj nazwa miejscowości oraz znak z ograniczeniem prędkości. Gdy wyjeżdżamy z miasta, możemy często spotkać przekreślony czarnym paskiem oznacza koniec terenu zabudowanego. Jest to znak również z szeregiem czarnych domków na białym tle ale z bocznym czarnym paskiem, sugerującym iż teren zabudowany się kończy.

Co oznacza znak D-42 i kiedy jest stosowany?

Znak teren zabudowany to informacja dla kierowców, iż wjeżdża on do miejscowości. Musi więc wykazać się on większa uwagą i ostrożnością. Ze znakiem tym wiążą się również pewne obowiązki dla kierowcy. Do takich należy między innymi obowiązek nie postawiania włączonego silnika podczas postoju. Równie ważne, iż w terenie, który poprzedzony jest znakiem teren zabudowany, kierowca nie może wyprzedzać pojazdów uprzywilejowanych. Grozi to sporym mandatem. Również należy pamiętać o kulturze dla innych kierowców - obowiązek puszczenia kierowcy autobusu wyjeżdżającego z przystanku powinien stosować każdy kierowca samochodu.

Z jakimi innymi znakami jest najczęściej spotykany?

Znak ten najczęściej stosowany jest ze znakiem ograniczającym prędkość w mieście. Występują one przeważnie przed wjazdem do miejscowości, gdzie widnieje tablica z jej nazwą. W zależności od miasta może również występować ograniczenie do 50, 60 a nawet 70 km/h w terenie zabudowanym.

Jak wynika z powyższego, są znaki, które powinni znać i stosować nie tylko kierowcy samochodów, ale i kierowcy motorów, motorynek, skuterów a nawet rowerzyści. Dokładna znajomość znaków i ich przestrzeganie nie tylko pozwala uniknąć wielu przykrych sytuacji związanych z mandatem ale i jest to dbałość o bezpieczeństwo nas samych, jak i innych użytkowników drogi.