Tioman

Znak drogowy Agatka T-27

Grubość blachy: 
1.25
Typ folii: 
Nieodblaskowa, I generacja, II generacja, III generacja,
Sposób montażu: 
Na uchwyty montażowe
Surowiec: 
Blacha stalowa, blacha aluminiowa
Inne: 
Podkład znaku malowany proszkowo na RAL 7037
  • Szczegóły

Znak drogowy Agatka - na drodze możemy spotkać znaki których celem jest poinformowanie nas o czymś, zakazującym nam wykonanie jakiegoś działania, nakazującym go wykonać lub ostrzegające nas o potencjalnym zagrożeniu lub konieczności zachowania szczególnej koncentracji i uwagi. I to właśnie wśród tej ostatniej grupy znaków znajduje się jeden z tych, na które należy zwracać szczególną uwagę.

Znak drogowy T-27 - zastosowanie

Niezwykle ważnym znakiem drogowym jest ten oznaczony symbolem T-27. Jest to tabliczka, na której widoczna jest mała dziewczynka, spacerująca z dużym i zwracającym uwagę czerwonym lizakiem. Całość umieszczona jest na jaskrawym żółtym tle. Zarówno barwy, jak i symbolika nie jest przypadkowa. Znak potocznie nazywaną Agatką, ma na celu zwrócenie uwagi kierowców na możliwe spotkanie w tym miejscu na drodze małych dzieci i związaną z tym konieczność zachowania szczególnej uwagi i koncentracji.

Dzieci na drodze

Obecność najmłodszych na drodze lub chodniku jest zawsze sytuacją niepewną dla każdej ze stron, zarówno kierowców, rowerzystów, jak również pieszych. Dzieci z oczywistych względów nie posiadają jeszcze odpowiedniego doświadczenia w poruszaniu się po drodze i związku z tym, w miejscach o szczególnym ich natężeniu, czyli w pobliżu szkół, na przejściach dla pieszych umieszczany jest znak drogowy Agatka, który ma ostrzec kierowców o nieprzewidywanych manewrach najmłodszych. Jaskrawy i jednoznaczny znak niezwykle skutecznie zwraca uwagę kierowców i pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.