Tioman

Znak C4

Grubość blachy: 
1.25
Grupa wielkości: 
Mini, Mały, Średni, Duży, Wielki
Typ folii: 
Nieodblaskowa, I generacja, II generacja, III generacja
Sposób montażu: 
Na uchwyty montażowe
Surowiec: 
Blacha stalowa, Blacha aluminiowa
Inne: 
Podkład znaku malowany proszkowo na RAL 7037
Podkategoria: 
  • Szczegóły

 

Znak C4 należy do kategorii znaków nakazu, które mają na celu ogólną poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oznacza nakaz jazdy w lewo za znakiem. Zobowiązuje on kierowcę do ruchu w kierunku zgodnym ze strzałką. Znaki nakazu typu C wyróżniają się niebieskim tłem, białym symbolem oraz przybierają okrągły kształt. Znak C4, czyli nakaz jazdy w lewo przedstawia białą strzałkę, której linia posiada kąt prosty, informujący o nakazie jazdy w lewo za znakiem.  

 

Znak nakazu C4 określa w którym momencie należy skręcić w lewo za znakiem. Przy takim oznakowaniu nie wolno skręcać w prawo, zawracać, ani jechać prosto. Zastosowanie się do tego znaku nie zawsze wymaga wykonywania dodatkowych manewrów, ale kontynuowanie jazdy dotychczasowym pasem. Czasami również stosowany jest w miejscu, gdzie istnieje możliwość zmiany kierunku jazdy. Nakaz skrętu w lewo obowiązuje również na najbliższym skrzyżowaniu. Znaki oznaczone literą C nie mają jednak wpływu na pojazdy szynowe. Nakaz skrętu w lewo  umieszczany jest na samej jezdni lub na przedłużeniu osi drogi. Często występuje wraz ze znakiem STOP oraz USTĄP PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU nakazującym zachowanie szczególnej ostrożności, w związku ze zbliżaniem się do drogi z pierwszeństwem przejazdu.za

 

Znak nakazu skrętu w lewo wykonany jest z wysokiej jakości blachy aluminiowej, ogniowo - ocynkowanej o grubości 1,25 mm. Na całym obwodzie posiada podwójnie zaginane krawędzie. Podkład znaku malowany jest proszkowo. Tył znaku zabezpieczony jest dodatkowo szarą farbą, a całe lico wyklejone jest odblaskową folią. Dzięki temu, że tarcza znaku wzmocniona jest dodatkowymi stalowymi profilami, cała konstrukcja jest wyjątkowo trwała i wytrzymała. Profile te służą również jako montażowy element, do którego przykręcone zostaną uniwersalne uchwyty. Znak C4 wykonany w tak solidny sposób, charakteryzuje się jednymi z najlepszych parametrów wytrzymałościowych.

 

 

ŹRÓDŁO: SZCZEGÓŁOWE WARUNKI TECHNICZNE DLA ZNAKÓW I SYGNAŁÓW DROGOWYCH ORAZ URZĄDZEŃ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO I WARUNKI ICH UMIESZCZANIA NA DROGACH.
Załączniki nr 1 – 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach