Tioman

Znak C-9

Grubość blachy: 
1.25
Grupa wielkości: 
Mini, Mały, Średni, Duży, Wielki
Typ folii: 
Nieodblaskowa, I generacja, II generacja, III generacja
Sposób montażu: 
Na uchwyty montażowe
Surowiec: 
Blacha stalowa, Blacha aluminiowa
Inne: 
Podkład znaku malowany proszkowo na RAL 7037
Podkategoria: 
  • Szczegóły

Znak drogowy C9 należy do znaków drogowych nakazu, czyli wyrażających ustalenia organizacji ruchu drogowego wskazując wymagany sposób jazdy oraz obowiązki uczestników ruchu. 

Znak C-9 informuje o nakazie jazdy z prawej strony znaku. Zobowiązuje kierującego do ruchu zgodnie z określonym na znaku kierunkiem. Często znajduje się w pobliżu przeszkód na jezdni oraz wysepek, nakazując kierującemu ominięcie ich z prawej strony znaku. Gdy znak C-9 umieszczony jest na pasie, który dzieli drogi, wskazuje początek jezdni jednokierunkowej. Znak "nakaz jazdy z prawej strony znaku" może być umieszczony na samej jezdni oraz na przedłużeniu osi drogi.  Umieszcza się go również w pasie dzielącym drogi dwujezdniowe, jeśli pas jest szerokości równej lub mniejszej niż 6 metrów. Obowiązuje na najbliższym możliwym skrzyżowaniu bądź miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy. Pod znakiem C9 może być umieszczona tabliczka, informująca o dopuszczonych odstępstwach od stosowania się do znaku drogowego dla niektórych uczestników ruchu - najczęściej jest to tabliczka z napisem "nie dotyczy" oraz symbolem pojazdu czy też wyrażeniem, które określa konkretny pojazd.

Znak drogowy C9 ma kształt koła. Wyróżnia się błękitnym tłem oraz białym obrazem przedstawiającym strzałkę, która wskazuje prawy dolny róg. Znak nakazu C9 posiada podwójnie zaginane krawędzie na całym obwodzie oraz wykonany jest z blachy ocynkowanej. Tył jego tarczy zabezpieczony jest szarą farbą. Blacha o grubości 1,25 mm jest wyklejona licem z folii.

 

ŹRÓDŁO: SZCZEGÓŁOWE WARUNKI TECHNICZNE DLA ZNAKÓW I SYGNAŁÓW DROGOWYCH ORAZ URZĄDZEŃ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO I WARUNKI ICH UMIESZCZANIA NA DROGACH.
Załączniki nr 1 – 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach