Znaki podświetlane z komorami światła pulsującego, umieszczane są głównie nad przejściami dla pieszych, na drogach o dużym natężeniu ruchu. Ich zadaniem jest ostrzeganie kierowców o zbliżającym się przejściu dla pieszych z dalekiej odległości, dzięki czemu wiedzą oni, że powinni zwolnić.
Obecność znaków z podświetleniem D-6 jest bardzo ważna w wielu miejscach na polskich drogach. Montowanie tych elementów oznakowania sprzyja zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym w miejscach, w których istnieje zagrożenie potrącenia, pomimo obszaru przeznaczonego do przechodzenia przez jezdnię. Przestrzenie takie znajdują się najczęściej dużych miastach, przy ruchliwych drogach.
Dzięki znakom z podświetleniem na jezdni jest nie tylko bezpieczniej, ale również ruch przebiega płynnie. W godzinach szczytu, gdy pieszych na ulicach jest więcej, kierujący pojazdami powinni zachować szczególną ostrożność. Zwiększony ruch sprzyja rozproszeniu uwagi, dlatego właśnie stosuje się podświetlenie, czasem nie tylko samego znaku, ale i przejścia dla pieszych. Takim sposobem można uniknąć wielu przykrych zdarzeń.
Przechodzenie przez jezdnię na ruchliwych obszarach bywa często problematyczne. W godzinach największego natężenia kierowcy niechętnie zatrzymują się, przepuszczając pieszych. Odpowiednie oznakowanie, jakim jest znak podświetlony, przypomina kierowcom o tym, że powinni się zatrzymać i pozwolić pieszym przejść na drugą stronę. Ogranicza to również tak zwane „wpychanie” się pieszych na jezdnię.
Przepisy drogowe tworzone są nie tylko dla kierowców, ale również dla osób pieszych, które muszą stosować się do nich w równym stopniu. Przejście na drugą stronę jezdni powinno odbywać się tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, niezależnie od ruchu na drodze.
Znaki z podświetleniem to elementy, których nie może zabraknąć na niektórych przejściach dla pieszych. Bez nich przejście na drugą stronę byłoby praktycznie niemożliwe. Znaki te ustawiane są głównie na obszarach, w których ruch panuje stale, a kierowcy zapominają o ostrożności.