Tioman

Strefa ruchu znak D-52

Grubość blachy: 
1.25
Typ folii: 
Nieodblaskowa, I generacja, II generacja, III generacja
Sposób montażu: 
Na uchwyty montażowe
Surowiec: 
Blacha stalowa, Blacha aluminiowa
Inne: 
Podkład znaku malowany proszkowo na RAL 7037
Podkategoria: 
  • Szczegóły

Strefa ruchu znak to stosunkowo nowe oznakowanie drogowe, ustawiane głównie na drogach wewnętrznych.  Oznacza ono obszar wyznaczony, na którym obowiązują przepisy drogowe takie same, jak na drodze publicznej.

Drogi wewnętrzne nie są objęte przepisami drogowymi, jakie obowiązują na innych drogach. To właśnie z tego powodu, w przypadku typowych wykroczeń drogowych, policja oraz inne służby porządkowe nie zawsze mogą interweniować. Znak strefa ruchu oznacza jednak, że na danym obszarze drogi wewnętrznej obowiązują normalne przepisy drogowe.

Zarządcy dróg umieszczają strefę ruchu najczęściej przy wyjazdach z drogi wewnętrznej na drogę publiczną. Jest to bardzo ważne, ponieważ informuje kierowców o obowiązku przestrzegania przepisów, a tym samym ustąpienia pierwszeństwa innym pojazdom. Dzięki takiemu oznakowaniu istnieje możliwość zachowania bezpieczeństwa i ładu także na drogach wewnętrznych, na których zasady uprzejmości często są przez kierowców ignorowane.

Drogi wewnętrzne to obszary, na których nie panuje duży ruch, a kierowcy powinni współpracować ze sobą, aby nie dochodziło do nieprzyjemnych zdarzeń. Mimo to na niektórych terenach wewnętrznych konieczne jest ustawienie znaku strefa ruchu, pomagającego w zwiększeniu bezpieczeństwa.

Strefa ruchu oznacza obowiązek stosowania się do panujących przepisów drogowych, bez względu na to, czy została ustawiona przy wyjeździe z drogi wewnętrznej, czy na początku. Osoby odpowiedzialne za organizację ruchu drogowego powinni ustawiać to oznakowanie wszędzie tam, gdzie droga wewnętrzna bywa rozgałęziona lub panuje na niej większy ruch.