Tioman

Przejście dla pieszych znak D-6

Grubość blachy: 
1.25
Grupa wielkości: 
Mini, Mały, Średni, Duży, Wielki
Typ folii: 
Nieodblaskowa, I generacja, II generacja, III generacja,
Sposób montażu: 
Na uchwyty montażowe
Surowiec: 
Blacha stalowa, Blacha aluminiowa
Inne: 
Podkład znaku malowany proszkowo na RAL 7037
Podkategoria: 
  • Szczegóły

Przejście dla pieszych znak informuje o miejscu, które jest przeznaczone do przechodzenia przez pieszych w poprzek drogi.

Pionowy znak D-6 należy do kategorii znaków informacyjnych. Powinien być umieszczony do 0,5 metra od krawędzi przejścia przodem do nadjeżdżających pojazdów. Występuje ze znakiem poziomym P-10, potocznie zwanym zebrą lub pasami. Kierujący pojazdem, który zbliża się do miejsca oznaczonego znakiem D-6 jest zobowiązany do zmniejszenia prędkości, aby nie narażać pieszych znajdujących się na przejściu lub dopiero na nie wchodzących na niebezpieczeństwo.
D-6 może występować również ze znakiem T-27, który informuje o tym, że konkretne miejsce jest szczególnie uczęszczane przez dzieci.

Zakazane jest przejeżdżanie motorowerem lub rowerem przez przejście dla pieszych, jeśli nie został wyznaczony przejazd dla rowerzystów. W takiej sytuacji należy zsiąść z jednośladu i przeprowadzić go przez pasy. Wyjątek stanowią dzieci do lat 10, które mogą przejechać rowerem przez przejście dla pieszych, jednak wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej.

Znak A-16 należy do kategorii znaków ostrzegawczych. Umieszcza się go na drogach, gdzie przejście dla pieszych może nie być widoczne odpowiednio wcześnie, a także w przypadku braku sygnalizacji świetlnej na drodze, której dopuszczalna prędkość przekracza 60 km/ h. Jeśli stoi w odległości innej niż 150-300 metrów od przejścia to na dole znajduje się odpowiednia informacja np. 400 m.

Szczegółowe wymagania dotyczące znaków informacyjnych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. Dotyczy ono warunków technicznych dla znaków oraz sygnałów drogowych, a także urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z dnia 23 grudnia 2003 r.).